вторник, 24 февраля 2015 г.

Циркові тварини і закони. Країни, що забороняють цирки з тваринами, станом на початок 2015 року.

У всьому світі мільйони тварин страждають в результаті людської зарозумілості і жадібності.

Що ми можемо зробити? Голос для тих, хто не має голосу!



Циркові тварини і Закони.
Що відбувається на міжнародному та національному рівні?



        Декларація Прав Тварин повністю ігнорується в цирках, що використовуть для показу в своїх манежах тварин!


       Цирки порушують дві основні статті Загальної декларації прав тварин (урочисто проголошено в Парижі 15 жовтня 1978 в штаб-квартирі ЮНЕСКО) UNIVERSALDECLARATION OF ANIMAL RIGHTS, стаття 4, в якій говориться: «Всі тварини, що належать до дикорослих форм, мають право жити вільно в їх природному, земному середовищі, мають доступ до повітря та води і вільні у розмноженні». Тому будь-яке позбавлення волі, навіть для освітніх цілей, суперечить цьому праву ". Також суперечить статті 10: «Жодна тварина не повинна використовуватися для розваг». Тому виставки та шоу з використанням тварин несумісні з гідністю та правами тварини.


Незважаючи на це, великий недолік на міжнародному рівні країни більшою чи меншою мірою встановлюють деякі правові засади щодо регулювання циркової діяльності з видами тварин, що під охороною, а з ними і умови, в яких регулюється утримування і лікування тварин. Загальне правило полягає в тому, що закону з точкою забороною видовищ чи підзаконнтх актів, які регулюють його, недостатньо, щоб гарантувати базове мінімальне благополуччя тварин, не кажучи вже, що з огляду на ситуацію заборона може частково полібшити становище тварин. Ми узагальнимо ситуацію щодо вразивості стану тварин у цирках і систематичного зловживання їх свободою заради розваги людей.



У Європейському Союзі та в Україні

      Цирки є незалежними приватними компаніями, інколи у державній власності. У приватних підприємців немає конкретних правил, що регулюють цирк або будь-які пов'язані з цим питання норми поведінки з тваринами. Хоча в Україні і є КВЕД 92.34.0 інша видовищно-розважальна діяльність - цей підклас включає:
- організацію розваг, не віднесених до інших групувань: циркових вистав, розважальних тирів, родео, феєрверків, тощощо ніяк не регламентує утримування тварин-артистів та використання їх можливостей у циркових шоу. Вид діяльності людини, як правило, регулюється з точки зору інфраструктури, транспорту, обладнання та безпеки, але тварини і їх добробут поза правилами та поза регулюванням. У виняткових випадках, з врахуванням занепокоєння активістів з захисту прав тварин, деякі держави ЄС або місцева влада запровадили загальні заборони, локальні заборони або обмеження на утримання тварин та виставки тварин. Для деяких цирків, ці правила не забороняють їх прав і свобод підприємців. Зіткнувшись з цими проблемами, деякі держави вирішили заборонити локальне стаціонування цирків з дикими тваринами в межах їх територій, аналогічних тій, яка прийнята в деяких громадах та містах в Іспанії, Франції, Хорватії, Ірландії, Норвегії та Німеччині.


Ситуація в цирках країн-членів Європейського Союзу: Die Lage der Zirkusse in den EU-Mitgliedstaaten. Luxemburg, Europäisches Parlament, 2003. Парламентські питання 1 липня 2011 E-006436/2011. Тема: Використання тварин у цирках. Підсумок: є намір розробити регламент або директиву про захист тварин, що використовуються для таких подій? Якщо показ і дресирування тварин у цирках  суміснііз законодавством ЄС диких тварин на добробут в неволі? 
       Положення 1739/2005 регулює рух цирків тварин між державами-членами ЄС. Порядок був введений, щоб стандартизувати правила між державами і поширюється на тварин, основне використання яких є публічний показ і розваги. Охоронювані види ссавців (у тому числі кажанів), птахів, бджіл, лосося і форелі. Але тут тільки правове регулювання перевезення тварин. Українське законодавство стосовно використання циркових тварин у видовищних заходах: ЗУ " Про захист тварин від жорстокого поводження" ст. 25 декларує лише дотримання зоогігієнічних, ветеринарно-санітарних норм і правил, установлених для утримання тварин і заборону жорстоких методів у дресурі тварин, а наказ № 429 "ПОРЯДОК утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах"  декларує стандарти перевезення та мінімальні площі утримування. В той же час Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (англ. The Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora , CITES, українське скорочення СІТЕС) (Україна 29 березня 2000 року стала учасником) має гарантувати, що міжнародна торгівля дикими тваринами не створює загрози їх виживанню; договір надає різні ступені захисту для більш ніж 33 000 видів тварин і рослин. Червона Книга України  декларує захист червонокнижних тварин державою. Але наразі не існує єдиного органу, щоб забезпечував контроль за виконанням цих нормативних документів і переформатовував би  декларування  у  регулювання зоогосподарської діяльності з об´єктами тваринного світу, яких утримують для використання у циркових манежах. 



В світі


        Закон захисту тварин США (Animal Welfare Act) встановлює мінімальні стандарти для обробки, догляду, лікування і транспортування циркових тварин. Тим не менш, щодо цирків не вистачає нагляду і контролю за дотриманням законодавства, отже, цирки можуть подорожувати зі своїми тваринами в екстремальних умовах. Явище, що не має жодних гарантій благополуччя тварин, законного володіння тваринами або неправильного утримання тварин – це не визначає можливостей конфіскації з метою реабілітації.





      Тому більшість тварин, що мандрують з цирками-шапіто або просто зі своїми власниками цирковими артистами потерпають від сестиматичного порушення їх прав! Але підприємців (їх економічна діяльність в Україні - це лише організація розваг, продаж квитків, експлуатація, оренда приміщень, перевезення засобів для шоу) та власників (їх ніхто в Україні не обліковує, не реєструє, не перевіряє і не контролює) тварин (їх ніхто в Україні не ідентифікує, не обліковує, не реєструє їх утримування та власність, не захищає) - це не обходить, бо прибутки від вистав з тваринами мали б покривати і їх утримування у просторих вольєрах, і їх лікування фахівцями-вереринарами, і їх розмноження та купівлю-продаж, і їх перевезення з дотриманням всіх норм ЄС. Чи так це насправді? Звичайно ні! Хто кого хоче обдурити і хто кого хоче виправдати, коли благоустрій міст, в які приїзджають циркачі з тваринами не має інфраструктури на задоволення всіх потреб власників тварин? Є лише громада, що заплатить і отримає моральну травму від спостерігання за злочинним ланцюгом, в якому заручниками стали тварини.

Країни, що відмовились від використання диких тварин у циркових манежах. 

                                                    Станом на початок 2015 року.
Розширений перелік країн, що мають циркові заборони та обмеження:

ЄВРОПА:


  1.  Австрія: загальнонаціональна заборона на використання диких тварин у цирках. Заборона існує з 2005 року і було підтвердження Австрійським Констутиційним Судом у грудні 2011 року.
    Закон захисту тварин;
  2.  Бельгія: Вирішила у 2013 році прийняти загальнонаціональну заборону на більшість диких тварин у циркових манежах з 1 травня 2014 року(папуги і верблюда класифікується, як домашні). Бельгія, Королівський указ від 2 вересня 2005 року - Дивитися докладніше >>. Палата схвалила 18 грудня 2013 року заборону на диких тварин у цирках (леви, тигри, слони, ягуари, і т.д.);
  3.  Болгарія: Генеральний секретар ООН - загальнонаціональна заборона на використання диких тварин у цирках. Перехідний період до 2015 року (всі проблеми мають бути вирішені в цей період) для раніше придбаних і використовуваних тварин - 1 січня 2015 закінчення пільгового періоду. Закон був прийнятий ще у 2008 році, хоча заходів не було вжито. У Болгарії налічується близько 10-ти цирків з дикими тваринами.
    Більш детально тут.
      ЗАКОН ЗА ЗАЩИТА НА ЖИВОТНИТЕ;
  4.  Боснія і Герцеговина: Загальнодержавна заборона на використання диких тварин у цирках;
  5.  Угорщина: загальнонаціональна заборона на використання певних видів диких тварин у цирках: слонів, носорогів та приматів, а також новонароджених диких особин;
  6. Данія: : Генеральний секретар ООН - загальнонаціональна заборона на використання певних видів диких тварин у цирках. Винятки при індивідуальній оцінці, наприклад, для слонів, морських левів, єноти, зебр, диких баранів і птахів можливо. Репродукція хижаків заборонена в цій країні ще в 1962 році. Закон про охорону тварин § 17 говорить: "Дикі тварини не повинні використовуватися для виступів у цирку, в мюзик-холах та інших подібних шоу."
    Більш детально тут;
  7.  Естонія: загальнонаціональна заборона на використання диких новонароджених тварин у цирках.
       Подробиці;
  8.  Фінляндія: загальнонаціональна заборона на використання певних видів тварин в цирках Закон про захист тварин § 20  зі змінами від 2009 року  . Заборонено використання мавп, хижаків, слонів, бегемотів, носорогів, сумчастих, тюленів, крокодилів, хижих птахів, страусів, диких форм жуйних і тварин родини конячих.
     Детально  читати тут.
     Закон;
  9.  Греція: загальнонаціональна заборона на використання всіх видів тварин у цирках від початку 2012 року. В Грцькому Законі на захист тварин заборонено покази та використання всіх видів тварин у циркових манежах та аналогічних розважальних шоу.
    Детальніше читати тут;
  10.  Великобританія (Англія і Уэльс): загальнонаціональна заборона на диких тварин від грудня 2015 року включно. Більше 220 місцевих органів влади ввели локальні заборони на гастролі цирків з тваринами (більше двох третин цих заборон є на виступи всіх видів тварини у циркових манежах, інші третина забороняє покази диких тварин у цирках) - Blue Mountains, Hornsby, Manly, Newcastle, Pittwater, Warringah, Woollahra, Barnsley, Blackpool, Birmingham City, Bournemouth, Cardiff (Уельс), Cambridge, Coventry, Derby, Dover, Dunbarton (Шотландія), Eastbourne, Exeter, Lancaster, Liverpool, Maidenhead, Nottingham, Oxford, Portsmouth, Yeomouth, York.
    Детальніше тут.
    Про циркові заборони.
    Дослідження: Harris S, Iossa G & Soulsbury CD (2006) A review of the welfare of wild animals in circuses (PDF 404KB). Report submitted to the Circus Working Group, 4 December. Wild Animals In Circuses - Parliament;
  11. Мальта: загальнонаціональна заборона підписана мальтійським парламентом у жовтні 2014 року на використання всіх тварин для виступів, виставок або підготовки для цирків – дресура.
     Детально читати тут;
  12. Нідерланди:  загальнонаціональна заборона на використання та транспортування тварин у цирках, з винятками для певних в основному домашніх видів тварин (з вересня 2015) - Ontwerpbesluit verbod op deelname met wilde dieren aan circussen. У 2012 році нараховувалось близько 22 цирків в Нідерландах і 190 тварин в них. Близько 16-ти з них мають дозволи на диких тварин. В цілому 15 диких видів тварин у цих цирках, що становить 119 тварин, включаючи ссавців, відповідно до нового закону заборонені для використання.
    Детальніше читати тут;
  13.  Люксембург: загальнонаціональна заборона на використання диких тварин у цирках з 2009 року.
    Судові справи - цирк Кроне проти міста Люксембург 29 вересня 2010;
  14. Польща: загальнонаціональна заборона на використання диких новонароджених тварин у цирках.
    Факти.
    Фотографії та відео, що показують драму тварин цирках:  www.vgt.at/filme/index.phpwww.petatv.com/circ.html .
    Підтримка проекту про заборону виступів диких тварин у цирках від Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!
    ;
  15. Португалія:  : загальнонаціональна заборона і обмеження використання людиноподібних мавп в цирку, а також заборона на придбання та розведення перерахованих у СІТЕС видів тварин. З жовтня 2009 року заборонено розведення і придбання тварин для циркових шоу.
    Законодавство ( substitutivo). Репродуктивна заборона на китів, мавп, вовків, ведмедів, великих кішок, тюленів, моржів, слонів, морських коровів, носорогів, бегемотів, бігаючих птахів, плазунів і гігантських змій.
    Місцеві заборони у Лісабоні і Фуншалі (Мадейра). У цирків є 90 днів для реєстрації тварин, що зайняті у шоу.
    Про цирк.
     Кампанія.
    Лист-звернення до всіх муніципалітетів.
     СперичанняДим і вогонь в цирку з тваринами Cacá Diegues у Португалії.
  16. Швеція: загальнонаціональна заборона на використання певних видів тварин в циркових манежах. Заборона на мавп, хижаків, носорогів, жираф, кенгуру, бегемотів, тюленів, хижих птахів, страусів, крокодилів, оленів з 1988 року (постанова на захист тварин, Закон № 539, 1988);
  17. Словаччина: загальнонаціональна заборона на використання диких тварин у цирках, які перераховані у СІТЕС.
    Детальніше тут;
  18. Словенія: загальнонаціональна заборона на використання і покази диких тварин у цирках з березня 2013 року.
    Докладніше далі;
  19. Чехія: загальнонаціональна заборона на використання певних видів диких тварин у цирках. Заборона на використання новонароджених мавп, тюленів, китів (за виключенням дельфінів), носорогів, бегемотів, жирафів;
  20. Хорватія: локально-муніципальні заборони на використання тварин у цирках в містах: Ludbreg, Mursko Sredisce, Varazdin, Donji Miholjac, Rovinj, Velika Gorica, Split, Delnice, Gospic, Kraljevica, Cakovec, Prelog, Ploce, Pozega, Ozalj, Bjelovar, Klanjec, Zabok, Novi Marof, Nin, Varazdinske Toplice, Dugo Selo, Krizevci, Lepoglava, Vukovar, Novigrad, Sisak, Karlovac, Senj, Dubrovnik, Mali Losinj, Samobo в період 2005-2009 років.
    Докладніше далі;
  21. Угорщина: загальнонаціональна заборона на використання ново-спійманих тварин у цирках. Заборона на купівлю та навчальння слонів і приматів для циркових виступів, а також купівлю, навчання та використання у цирках перерахованих видів у СІТЕС (Додаток 1);
  22. Кіпр: Рішення Європейського парламенту 2013 загальнонаціональна заборона на використання всіх тварин у цирках;
  23. Ірландія: локально-муніципальні заборони на використання тварин у цирках в містах: Clonakilty, Cork, Drogheda, Fingal, Galway City, Kildare, Monaghan, Moyle, South Dublin і Waterford, Belfast;
  24. Іспанія: 162 локально-муніципальні заборони на використання диких тварин у цирках в містах, включаючи Барселону. Державні та місцеві закони також не дають адекватного захисту тварин.
       В Іспанії немає законодавства, що регулює видовищні заходи.
    Дивитись докладніше;
  25. Франція: локально-муніципальні заборони на використання диких тварин у цирках в декількох містах. 18 березня 2013 набув чинності порядок про нові умови утримання та використання диких тварин у цирках.
    Міста і муніципалітети, що забороняють цирки з тваринами .
    Читати більш детально про Законодавство і права тварин у неволі тут
  26. Німеччина: локально-муніципальні заборони на використання диких тварин у цирках в містах: Baden-Baden, Büdingen, Heidelberg, Nidda, Schloss Holte-Stukenbrock, Schwetzingen, Siegen, Stuttgart, Worms, Würselen, Erding, Florstadt, Hanau, Hofheim am Taunus, Karben, Köln, München, Neuburg an der Donau, Neustadt an der Weinstraße, Potsdam, Schwerin, Speyer.Посилання: Інформація про різні циркові компаній.
    Посилання: Інформація про спалахи нещасних випадків з тваринами.
    Посилання: Інформація про заборону використання диких тварин у цирках.
    Посилання: Для інформації дресура диких тварин.;
  27. Норвегія: локально-муніципальна заборона в місті Tromsø на виступи диких або екзотичних тварин. Від 1/01/2010 заборона на використання слонів у норвежських цирках з перехідним періодом у 5 років. Забороняється використовувати диких кішок і ведмедів та інших тварин, якщо вони були спіймані в дикій природі (добробут тварин, Закон № 73 від грудня 1974, https://www.animallaw.info/intro/norway ).
    Детально тут .

    ПІВНІЧНА АМЕРИКА
  28. США: 49 локально-муніципальних заборони (повні або часткові) на використання диких тварин у цирках в 22 штатах.
    Переглянути список .PETA: Legislation Prohibiting or Restricting Animal ActsCalifornia - Encinitas, Pasadena, Rohnert Park.Colorado – Boulder.Connecticut – Stamford.Florida - Hollywood, Lauderdale Lakes.Maryland - Takoma Park.Massachusetts - Braintree, Provincetown (резолюцією), Quincy, Revere.Missouri – Richmond.New York – Greenburgh.Washington - Port Townsend, Redmond;
  29.  Канада: локально-муніципальні заборони на використання диких тварин у цирках в 28 муніципальних юрисдикціях.
     Переглянути список
    .  Британська Колумбія: заборони в 19 муніципальних юрисдикціях: Burnaby, Chilliwack, Coquitlam (місцевість), Cowichan, Delta (місто), Kamloops, Kelowna, Langley (місто), Maple Ridge (область), Nanaimo (місцевість), Nanaimo (область), New Westminster (місто), North Cowichan, North Vancouver, Parksville, Saanich (округ), Salmon Arm, Surrey (місцевість) Vancouver (місцевість), Victoria.  Ньюфаундленд: забороняє в двох муніципальних юрисдикціях: St.John’s, Mount Pearl.   Нова Шотландія: забороняє в п'яти муніципальних юрисдикціях: Argyle, Bridgewater, Digby, Shelburne, Yarmouth. У 1999 році прийняті регіональні стандарти з використання циркових тварин. Цирки не можуть використовувати приматів, ведмідь, ластоногих, китоподібних, амфібії і риб, а також інші види повинні використовуватись в дотримамих певних стандартах.  Онтаріо: забороняє в двох муніципальних юрисдикціях Cobourg, Windsor.  Квебек: забороняє в двох муніципальних правових формах в Mont Royal і в St. Laurent.

    Центральна і Південна Америка
  30. Аргентина: локально-муніципальні заборони на використання диких тварин у цирках в більш ніж 20 містах, включаючи заборону в місті Buenos Aires. Дивитись законодавство;
  31. Болівія: загальнонаціональна заборона на використання диких і домашніх тварин у цирках з 1 липня 2010 року.
    Переглянути інфо.
    З історії більше тут;
  32. Бразилія: локально-муніципальні заборони на використання диких і домашніх тварин у цирках в районах Rio de Janeiro, São Paulo, Pernambuco, Paraiba, Rio Grande do Sul, Espiritu Santo, Mato Grosso do Sul, Alagoas і ряд заборон у містах в ще чотирьох штатах Бразилії – це більш ніж 50 муніципалітетів.
    В місті Blumenau законодавстао.
    У листопаді 2009 року законопроект 7291/2006 про заборону тварин у цирках був схвалений Комітетом з Конституції, юстиції та громадянства, очікується ратифікація.
    Більш детально тут.
    Про історію;
  33. Венесуела: місцева заборона в місті Naguanagua;
  34. Чилі: локально-муніципальні заборони на використання диких і домашніх тварин у цирках в місті Santiago;
  35. Колумбія: загальнонаціональна заборона на використання диких тварин у цирках. Перехідний період до 2015 року.
    Місцева заборона на використання тварин у цирках в столиці Bogota.
    З 25 великих цирків Колумбії 18 мають тварин в своїх програмах, а інші сім змінили шоу і не пов'язані з дикою природою.
    Більш детально читати тут;
  36. Коста-Ріка: Генеральний секретар ООН - загальнонаціональна заборона на використання диких тварин у цирках з липня 2002 року;
  37. Еквадор: загальнонаціональна заборона на використання диких тварин у цирках. Заборона з 2012 року на розведення диких тварин для циркових манежів. Обмеження на використання екзотичних тварин. Заборона на ввезення (імпорт) всіх видів диких і екзотичних тварин з цирків. Заборона на покази жорстокого поводження з дикою природою та її приниження;
  38. Сальвадор: загальнонаціональна заборона на «Прибутки, використання або зловживання, приниження диких тварин у всіх видах розваг";
  39. Мексика: загальнонаціональна заборона на використання диких тварин у цирках.
    8 ключів, щоб зрозуміти реформу, яка забороняє тварин у цирках.
     Сім мст, які вже заборонили цирки з тваринами Distrito Federal, Colima, Guerrero, Guanajuato, Querétaro, Morelos y Jalisco. Детальніше далі;
  40. Панама: загальнонаціональна заборона з 2014 року від державного керівництва на прибутки від виступів диких тварин у стаціонарних та пересувних цирках і подібних шоу;
  41. Парагвай: загальнонаціональна заборона на використання диких тварин у цирках з червня 2012 року;
  42. Перу: Генеральний секретар ООН - загальнонаціональна заборона на використання диких тварин у цирках з липня 2011 року, а також місцева заборона на виступи всіх тварин в Magdalena del MarЧому досі існують дикі тварини в цирках?

    Океанія

  43. Австралія: локально-муніципальні заборони на використання тварин у цирках в декількох містах, включаючи Hobsons Bay, Surf Coast Shire, Parramata і Lismore. Переглянути список тутЗахідна Австралія: заборони в 14 муніципальних юрисдикціях Armadale, Bayswater, Cambridge, Cockburn, Denmark, Fremantle, Kalamunda, Mosman Park, Nedlands, Peppermint Grove, South Perth, Swan, Victoria Park, Vincent. Південна Австралія: число заборон в стані скорочення до одного, в Tea Tree Gully, завдяки злиттю місцевих рад.
  44. Сейшельські Острови: столиця Victoria та деякі передмістя мають заборони, але закон штату має вищу юридичну силу і може переважати над цими заборонами.

    AЗIЯ
  45. Індія: загальнонаціональна заборона на використання певних видів в цирках з 1991 року. Заборонені виступи з мавпами, ведмедями, тиграми, левами, леопардами офіційно від 10/05/2001.
    Всі слони, які живуть у зоопарках і цирках будуть переміщені в індійські парки і заповідники де вони можуть жити більш вільно – це приблизно 140 слонів в 26 зоопарках і 16 цирках країни. Однак, індійська циркова федерація через Вищий суд в Деллі здобула дозвіл на використання тварин, що вже були артистами (на основі Закону про захист тварин від жорстокого поводження, 1960). Скасовано це рішення у 1998 році 14 жовтня і на сьогодні заборона є ефективною щодо 5-ти видів тварин.
    Основні закони на захист тварин Індії тут;
  46. Ізраїль: Генеральний секретар ООН - загальнонаціональна заборона на використання диких тварин у цирках;
  47. Сінгапур: Генеральний секретар ООН - загальнонаціональна заборона на використання диких тварин у цирках;
  48. Тайвань: єдина заборона на імпорт та експорт об´єктів тваринного світу, що знаходяться під охороною для всіх видів видовищ;
  49. Ліван: заборона на торгівлю дикими тваринами для розваг з січня 2010 року;
  50. Китай: заборона на пприватні зоопарки з дикими тваринами і приватні циркові шоу з дикими тваринами. Варто відзначити, що китайський державний цирк у своїї виступах не використовує живих тварин.

Австрія, Коста-Рика, Ізраїль, Сингапур, Болівія, Кіпр, Мальта, Греція: повна заборона.


Цирки – тільки без тварин!

        Але не зважаючи на світовий рух проти використання тварин у циркових шоу з іншої сторони вчені та спеціалісти намагаються впорядкувати діяльність циркової культури використання тварин для показу. Одним з таких документів є:
Керівництво по догляду та навчанню диких тварин у цирках. Vienne, 2009
Доктор юридичних наук, Karin BUCHL-KRAMMERSTATTER, комісар навколишнього середовища міста Відня Ветеринарного Медичного магістрату;
Hermann GSANDTER, ветеринар лікар державної ветеринарної лікарні;
Helmut PECHLANER, директор зоопарку;
Доктор філософії Harald M.SCHWAMMER, зоолог, присяжний експерт з правових питань.

     Таких досліджень і таких спеціалістів в Україні немає, як і не має зооКодексу для захисту тварин від неконтрольваного використання в комерції. Тому ми стаємо на шлях протесту проти використання тварин у циркових шоу в Україні!

Україна на шляху до заборони цирів з тваринами:

Київ: петиція міському голові В.Кличку
Миколаїв
петиція міському голові...
Львів 
петиція міському голові...











Аналітичний матеріал з посиланнями на 18 різних мов
 і більше 100 різних сатів підготовлено 
Людмилою Луцюк спеціально для © ІАБ

Комментариев нет:

Отправить комментарий